Не можна сказати, що татуювання чи виконання татуажу, перманентного макіяжу – це ризик. Навпаки, якщо процедура виконується професіоналами із дотриманням стерильності; якщо догляд за тату або татуажем виконується своєчасно та правильно, то малюнок на тілі чи на обличчі розкриє свої переваги в рамках часу йому відведеного.
Однак у цій статті ми порушимо одну дуже важливу, актуальну тему – алергія на червоний пігмент. За статистикою, як свідчать клінічні дані, алергічна реакція на пігмент червоного кольору трапляється нечасто. Але, якщо вона утворюється, наслідки мало приємних. Це не тільки негарно, а й біль, і свербіж, запалення. При чому, якщо алергія зустрічається, то саме на червоний колір. Розберімося, чому червоний, що робити і як бути, якщо алергічна реакція вже виявилася після виконання художнього татуювання чи татуажу.
Причини утворення алергії на червоний колір пігменту
Червоний колір часто використовується при нанесенні тату. І на нього, на відміну від інших кольорів, найчастіше розвивається реакція. Чорний колір лише в поодиноких випадках може викликати реакцію і це буде індивідуальна непереносність пігментів як таких. Жовтий колір може викликати фотодерматит, який лікується використанням спеціальних медичних засобів протягом 3-5 днів. Зелений та синій, як і чорний, не викликають негативних наслідків.
Чому ж червоний?
Вся справа у складі пігменту. До неорганічного пігменту червоного кольору входить солі ртуті або її мінерал під назвою “кіновар”. Раніше цей мінерал називали кров дракона за коштом свого красивого, насиченого червоного кольору.
Це не та ртуть, яка у градусниках. Вона не рідка і не отруйна, як може здатися, на перший погляд. Це кристалічна сіль ртуті, яка додається під час виготовлення пігменту. Наприклад, у кіноварі входить до 85% атомів ртуті. Тобто до складу пігменту входить не речовина, а хімічний елемент.
За цим принципом виготовляються пігменти інших відтінків:
- У зелений колір додають солі хрому.
- Фіолетовий - марганцю.
- Жовтий – кадмій.
- Блакитний – кобальт.
- Охра (помаранчевий, рудий) – оксид заліза.
Безумовно, у переліку складу пігментів, що використовуються, про це не напишуть. Але практично завжди використовуються ці елементи при їх виготовленні.
Якщо говорити про органічні пігменти, то вони можуть викликати алергічну реакцію при використанні червоного кольору. При виготовленні органічних пігментів цього кольору основним компонентом є сандалове дерево. Органіка менш алергенна, але вона може викликати негативну реакцію.
Як проявляє себе алергія
Що відбувається з організмом, коли пігмент вводиться в шкіру? Штучний пігмент імплантується та його хімічні елементи вступають у контакт із клітинами. Імунна система, розуміючи, що в організм вторгся "чужий" активізується і починає взаємодіяти. І тут два можливі результати подій: пігмент сильно впливає на клітини та імунітет не може його придушити або все-таки імунітет частково справляється, проявляючись алергічною реакцією.
Які наслідки викликає алергія на червоний
Ступінь алергії може бути різним. Умовно її можна розділити на 5 залежно від тяжкості прояву:
Контактний дерматит. Виявляється почервонінням та свербінням. Найнешкідливіша реакція, яка проходить або самостійно, або за допомогою найпростіших медикаментів.
- Фотодерматит. Найчастіше утворюється через тривалий контакт малюнка з ультрафіолетом. Наприклад, після довгого загоряння на пляжі. Шкіра свербить, а малюнок може частково здутися і придбати обсяг. Найчастіше проходить досить швидко після застосування антигістамінних препаратів та кремів протягом кількох днів.
Рекомендація. Якщо ви збираєтеся засмагати вперше після того, як було зроблено татуювання з використанням червоного кольору, обов'язково намажте малюнок протисонцевим кремом високого ступеня захисту SPF 40+. Перманентний макіяж брів, губ закрийте кепкою або капелюхом з великими полями, які створюють тінь.
- Ліхеноїдна алергічна реакція, виражена витонченням епідермісу. Шкіра стає тонкою, татуювання може стати більш опуклою. Реакція може виявлятись дуже тривалий період.
- Псевдолімфотозна пухлина. Зустрічається дуже рідко та проявляється пухлиною. Необхідна консультація та допомога лікаря.
- Гранулематозна реакція у вигляді утворення рубця. Найнеприємніша і найболючіша.
Профілактика
Щоб уникнути побічних дій татуювання чи татуажу, перманентного макіяжу насамперед потрібно проконсультуватися з досвідченим майстром. Особливо, якщо ви алергік. Майстер-професіонал детально проконсультує, підбере пігменти в оптимальному співвідношенні.
Можна зробити тест на алергію, коли в шкіру вводиться пігмент червоного кольору і спостерігається. При цьому тест слід проводити задовго до дати відвідування тату-майстра. Адже алергічна реакція може виявлятися не відразу під час процедури або через день після неї, а через тижні, місяці, інколи ж і роки. Тому дуже складно передбачити буде алергія чи ні. Це все індивідуально.
Що робити, якщо реакція виявилася
Можна спробувати коригувати алергійну реакцію, що утворилася, двома способами:
- Застосування будь-яких антигістамінних препаратів усередину. Їхня маса, починаючи з найпростіших і недорогих, наприклад, Цитрин, закінчуючи препаратами нового рівня.
- Використання глюкокортикостероїдів – спеціальних мазей, які необхідно використовувати місцево. Вони знімають почервоніння та свербіж. Підходить Адвантан, Целестоден.
Важливо! Не займайтеся самолікуванням. Перед покупкою медикаментів проконсультуйтеся з лікарем.
Проте всі ці методи втрачають свою ефективність у той момент, коли перестаєте їх використовувати. Використання медикаментів лише тимчасово знімає ускладнення, які можуть знову відновитися. Адже алергія вже утворилася, бо після припинення антигістамінних реакція посилиться.
Видалення татуювання лазером – єдиний метод усунення алергії з високою ефективністю
Ми рекомендуємо: не варто пригнічувати алергічні реакції медикаментозними препаратами. Якщо алергія є і вона не проходить, видаліть татуювання татуаж лазером. Лазер вже у першому сеансі впливає на пігмент і руйнує його. Отже, після проведення курсу лазерного видалення, ви забудете про дискомфорт, що викликається алергічною реакцією.
Дуже важливо у цьому питанні – звернення до досвідченого майстра, який знає, що червоний колір пігменту виводиться неодимовим лазером довжиною хвилі 532 нм.
Кількість сеансів виведення татуажу тату скаже майстер. Це залежить від густини введення пігменту. У середньому потрібно 10-12 сеансів з проміжком не менше ніж місяць між кожним.
Важливо. Якщо ви плануєте виводити лазером татуаж губ червоного кольору, але у складі пігменту був оксид заліза, червоний колір вийде в синій або сірий. У такій ситуації оптимально поєднувати лазер та ремувер. Докладніше про ремувер ми писали тут.
Найкритичніший спосіб усунення алергії – це хірургічний, коли малюнок просто вирізається. Боляче, тривале загоєння, наслідки у вигляді шрамів чи ямок на тілі. Однак якщо інші способи не допомагають, цей метод може стати єдиним ефективним варіантом.
Підведемо підсумки
Алергія на червоний колір пігменту – явище не часто. Швидше, вузькоспеціалізоване та відбувається в індивідуальних випадках. Це не привід боятися робити тату чи татуаж, якщо цього хочеться. Тим більше є способи усунення алергічної реакції, якщо така все ж таки проявилася.
Однак у будь-якому випадку звертайтеся до професіоналів. Це стосується і майстрів татуажу та татуювань, і майстрів з видалення лазером. І ніколи не лікуйтеся самостійно. Завжди консультуйтеся з лікарями та майстрами з будь-яких питань.